Klarnet çok eski yıllardan beri sevilen bir müzik aletidir. İlk olarak Avrupa da kullanılmaya başlanan klarnetler daha sonra Osmanlı tarafından tanınarak kısa sürede en çok kullanılan müzik aletleri arasında ki yerini almıştır. Klarnetler genellikle abanoz ağacından üretilmektedir bunun en önemli nedeni ise bu ağacın sert yapısı nedeniyle dayanıklı bir ağaç olmasıdır. Aynı zamanda metalden üretilen klarnetler de bulunmaktadır. Üflemeli bir çalgı olan klarnetinin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Fakat Türkler tarafından daha çok sol klarnet tercih edilmektedir.

 

Sol klarnetin Türkler tarafından tercih edilme nedenleri

 

Türk müziğine en uygun sesi çıkarabilen klarnet türü sol klarnettir. Sol klarnet çıkardığı sesler ile Türk müziğine daha çok uygun olduğu için genellikle Türk müzisyenler tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle sol klarnet Avrupa ülkelerinde Turkihs klarnet adıyla da tanınmaktadır. Türkler tarafından en çok tercih edilen klarnet türünün sol klarnet olmasının en önemli nedeni diğer klarnet türlerine göre sol klarnetin çıkardığı seslerin Türk müziğinin kendine has ezgilerini çıkarmakta çok başarılı olması ve ses genişliğini fazla olmasıdır. Elbette diğer klarnet türleri ile de Türk müziği yapılabilir fakat sol klarnette ki kadar tatmin edici bir ses elde edilmez.

 

Klarnetin Türklerin hayatına girmesi

 

Klarnetin ilk olarak kim tarafından ne şekilde icat edildiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Fakat ilk olarak Avrupa ülkelerinde görülen bir çalgı olduğu düşünülmektedir. Avrupa’da çalgı kullanımı yaygınlaşarak birçok çalgı çeşidi kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalgılardan en çok kullanılanlardan biri de klarnet olmuştur. Osmanlı da Avrupa’da kullanılan bu güzel üflemeli çalgıyı fark ederek kısa bir zaman içerisinde benimsemiştir. Klarnet kuşaktan kuşağa aktarılarak Türkler arasında hızla yayılarak taklit yoluyla öğrenilmiştir.

 

Türkiye’de kullanımı 19. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlamıştır ve kısa sürede fasıl gecelerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Türkiye de klarneti ilk kullanmaya başlayanlar genellikle Rumeli’den göç ederek gelen çingenelerdir. Klarnet günümüzde ise hemen hemen her Türk musikisi ile kullanılmaktadır. Türk müziğine si bemol klarnet türü uygun olmadığı için sol klarnet türü sıkça kullanılmaktadır.

Kaynak : www.ezgicanmuzik.com.tr