Klarnet üflemeli gövde kısmı oval olan bir müzik aletidir. Klarnet yapımında özellikle sert ve sağlam ağaçlar kullanılır. Yapıldığı malzemeye göre çıkardığı seslerin tonu ve kalitesi de değişmektedir. En kaliteli klarnet abonaz ağacından üretilen klarnettir daha sonra da gül ağacından yapılan klarnetin ses kaliteleri oldukça yüksektir. Bu ağaç türlerinden yapılan klarnetlerin fiyatları da diğerlerine göre fazladır. Klarnet bakalit, plastik, metal gibi çeşitli malzemelerden de üretilmektedir. Genellikle ülkemizde ve Yunanistan’da yaygın olarak çalınan bir çalgı aletidir.

 

Klarnet çalmaya başlamak isteyenlerin akıllarına ilk takılan sorulardan biri sib klarnet mi sol klarnet mi alması gerektiğidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikle ne tür bir müzik yapmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Eğer Türk müziği icra etmek istiyorsanız sol klarnet kullanmanız gerekmektedir.

 

Sol klarnet Türk klarneti olarak da bilinmektedir. Ama batı müziği icra etmek istiyorsanız sib klarnet kullanmanız gerekecektir. Tabi ki bu durum kalıp değildir değişebilir ama yaygın olarak bu şekilde kullanılmaktadır çünkü sib klarnetle Türk müziği icra etmek zordur ve sol klarnetle yapılan Türk müziği performansı sib klarnetle sağlanamamaktadır. Sol klarnet yapı olarak biraz uzun bir klarnettir. Hiç bir notaya basmadan üflediğiniz de sol sesini piyanoya göre re sesini vermektedir.

 

Sol klarnette delik ve mandalların sıralanışı farklıdır. Sol klarnet tam sesten başlamaktadır bu da çalarken size Türk müziğinde ki koma sesleri yani sib 2-3-4 gibi komaları ya da icra edeceğiniz parçaya göre Saba, Hüzzam, Uşşak gibi komaları çalmanızı kolaylaştırır çünkü dediğimiz gibi Türk müziğine uyumludur. Bu nedenle sib klarnette bu saydığımız komaları icra etmeniz oldukça zordur. Sib klarnetin Türk müziği için uygun olmamasının bir nedeni de sol klarnete göre daha ince ve tiz sesler çıkarmasıdır.

 

Sol klarnet ile Türk müziği icra etmek isteyenler 4 yüzüklü modelleri alırlarsa daha rahat bir şekilde çalabilirler. Daha öncede bahsettiğimiz gibi öncelik hangi müzik türünü icra etmek istediğinizdir yani klarnet seçiminiz de bu kriterleri göz önünde bulundurmanız ve seçimizi ona uygun şekilde yapmanızdır.