Klarnetin Parçaları Nelerdir?

 

5 parça olarak bilinen sol klarnet üst kısmı bek ikinci kısmı ise barel olarak adlandırılmaktadır. Üst gövde kısmı alt gövde ve kalak denilen bölümden oluşmaktadır. Klarnetin notalarını çalmak için delikleri sol elle kapatıp basarak notaları çıkartırız.

 

 Klarnetten Ses Nasıl Çıkartırız?

 

Klasik müziklerde de kullanılan klarnetin ağızlık kısmında bir kamış yer alır çalgıcı buradan üfleyerek nefesin boru içinden geçerek çarpması ile ses çıkarması sağlanır. Üflemeli bir çalgı olduğu için öğrenenin sabır ve emek vermesi sonucu kolaylıkla öğrenebilir. Usta hocaların yardımı ile sol klarnet çalışmalar sonucu kolaylıkla öğrenilebilir. Klarnetin küçüklerine miberbol büyüklerine ise sibemol denilmektedir.

 

Müzik merkezinde istediğiniz enstrümanı bulabilir ve istediğiniz sevdiğiniz daldaki enstrümantal aletlerin öğrenilmesinde uzman hocalardan ders alarak kısa sürede yeteneğinizi konuşturabilirsiniz. Üflemeli çalgı sol klarnet modellerine göre fiyatları da değişmektedir. Ödeme kolaylığı sağlanarak ister kredi kartına taksitle isterseniz peşin ödeme ile kurslara katılabilir ya da müzik aleti satın alabilirsiniz.

 

 Klarnet Kolaylıkla Öğrenilebilir mi?

 

Kolaylıkla ve düzenli olarak derslere katılırsanız 1 ay içerisinde öğrenebileceğiniz klarnet oldukça güzel bir müzik aletidir. Usta klarnetçilerin konuşturduğu tekniği ile müzik içinde birçok müzik dalında kullanılan sol klarnet jaz pop ve oryantal gibi günümüzün müzikleri içinde kullanılan aranılan bir alettir. Uzman hocalardan ders alarak öğrenebileceğiniz bir müzik aleti olarak popülerliğini koruyan alet fasıl ve gecelerde çalınan kulaklarınızın pasını silen bir ses ahengine sahip müzik aleti olarak bilinmektedir. Ses olarak güçlü bir yapıya sahip olan klarnette çalımına göre sesi daha güçlü çıkabilir özelliktedir.

 

Nefesli çalgı olarak biraz çalınması zor olarak görünse de öğretildiği taktirde çalmamanız için bir neden yoktur sadece sabır ve eğitimine disiplinli olarak devam edebilirseniz çalmayı da olaylıkla öğrenebilirsiniz. Klarnetin durumu ilerleyen çağlarda değişmekte ve 13 tuşlu olan klarnet İvan Mülerin klarnete değişik mekanikler eklemesiyle daha da gelişmiş metal tuşlar kullanılmaya başlanmıştır. Üflemeli çalgılardan farklı modellere sahip daha kaliteli klarnet çeşitlerini bulabilmeniz mümkündür. Klarneti öğrenmek istiyorsanız öncelikle iyi bir klarnet alıp uzman hocalar sayesinde müzik aletini nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenerek bilgilendirilebilirsiniz.