Genel hatlarıyla, içindeki teller sayesinde çalışan ve bu tellere tuşlar vasıtasıyla vurulma yöntemiyle ses çıkaran tuşlu çalgıya piyano denir. Genellikle caz ve klasik müziğin vazgeçilmezi olan, solo müzik ve oda müziği içinde oldukça elverişli bir enstrümandır.

 

Piyano aslında ergonomik bir yapıya sahip olmadığı için taşınması zor ve pahalı bir enstrüman olmasına rağmen çok yönlü ve birçok yerde de bulunmasından dolayı dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir enstrümandır. 52 beyaz ve 36 siyah olmak üzere toplamda 88 tuşa sahip olan piyano, ses tellerini ve metalleri koruyan ahşap bir kasa ile kapatılmıştır.

 

Ses içerisindeki teller vasıtasıyla çıkmaktadır ve yine damper yoluyla tuşlardan elinizi çektiğinizde ses kesilmektedir. Uygulanan pedal düzeneğiyle de seslerin uzatılması mümkündür. İçerisinde oldukça fazla tel bulunmasına rağmen, ses vurma yoluyla çıktığı için vurmalı çalgı sınıfına girmektedir. Teknolojinin gelişimi ile beraber piyano akustik olmasından ziyade, elektrikli, elektronik ve dijital olarak da şekillendirilmiştir.

 

Tarihçesine bakacak olursak ilk defa 1700 lü yıllarda Floransa’ da Bartolomeo Cristofori tarafından üretilmiştir. Aslında onun en önemli başarısı çekicin tellere vurduktan sonra tekrar geri gelerek tekrardan başka bir ses çıkma olanağı sunmasıdır.

 

           Piyano diğer enstrümanlarla karşılaştırıldığında eğitimine neredeyse çocuk yaşta başlanan ve yoğun bir çaba gerektiren bir alettir. 6 ya da 10 yaşlarında başlanan eğitimler emek verilerek ilerleyen yaşlara rağmen devam etmektedir. Piyano çalan kişiye piyanist denir. İyi bir piyanist olabilmek için elde, kolda ve parmaklarda incelik ve yeteri derecede hassasiyete sahip olmak gerekmektedir. Çalarken aynı zamanda sesi duyabilmek önemli bir meziyettir. Ayrıca bir piyanist için pedal kullanımını bilmek de büyük bir önem taşımaktadır.

 

Oldukça pahalı bir enstrüman olmasına karşılık müziksel anlamda saygın bir yere sahiptir. Yeteneğin kolay kazanılmadığı düşünülürse verilen emeğin ne kadar değerli olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Her evde bulunma durumu taşınabilirliği, yüksek ücretli ve kapladığı yer açısından mümkün olmadığı için genelde bu işin eğitimini veren yerlerde bulundurulur. Değerini bulan bir eğitimle mükemmel şeyler başarılabilmektedir.