Sesin hedeflenen alana iletilmesini sağlayan ürünlerin tümünün oluşturduğu sisteme ses sistemi adı verilir. Bu sistemler aracılığı ile müzik ya da herhangi bir sese bağlı kaynağın iletimi gerçekleştirilecektir. Ses sistemlerinde, sesin iletilmesinde görev oynayan birçok parça yer alır. Birlikte oluşturdukları kombin ile satılabildikleri gibi, tek olarak da alınabilirler.

 

Güçlü Bir Ses Sistemi İçin Kurulması Olması Gerekenler Nelerdir?

 

Ses sistemi denilince akla öncelikle çok güçlü bir alt yapı platformunun olması gerektiği gelmelidir. Her bütçeye uyum sağlayabilecek şekilde bulunacak bu kriterlerin eksiksiz sağlanması şarttır. Alt yapı haricinde güç kaynağının ve ana ünitenin de uygun bir kalitede elde edilmesi önemlidir. Anfiler, stereo ve mono hoparlör grupları, equalizer ve kapasitör de olması gereken diğer kriterlerdendir. Alt yapıyı oluşturan parçalar ise ses, sinyal ve güç kabloları olarak bilinir.

 

Ana ünite olarak bahsedilen parça ise, ses kalitesini belirleyen kısımdır. Anfiler ise ses sistemi için gereken tesisatı sağlayacaktır. Hoparlör grupları, sesin doğru ve kaliteli bir şekilde yayılmasını sağlayan ürün gruplarıdır. Equalizer ve kapasitör de güç kaynağı ve tesisat için gerekli olan diğer ana parçalardır. Genellikle arabalarda, büyük organizasyonların içerisinde yer alan sahnelerde, isteğe bağlı olarak evlerde ve farklı mekanlarda ses sistemi kurulumu oldukça gereklidir.

 

Ses Sistemi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

 

Kullanıcı seviyesine ve sıklığına göre hoparlör ve ana ünite seçimine önem verilmesi gerekir. Sahneler için daha kapsamlı ses sistemleri gerekecektir. Hoparlör seçiminde mutlaka satın almadan önce denenmesi gerekir. Hoparlörün denendiği alan içerisindeki yayılma gücü çok önemlidir. İzolasyon çalışması da güçlü bir ses iletimi için atlanmaması gereken bir diğer önemli noktadır. Ev içerisine kurulacak ses sistemleri için döşeme altından geçirilecek kabloların dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

 

Eve kurulan bir sistem daha esnek bir montaj sağlar. Diğer alanlarda, üretici firmanın kurulum önerisine uymak doğru olacaktır. Ses sistemleri genellikle uzun ömürlü olacak şekilde üretilir. Fiyat aralıkları ise özel üretim olmadığı sürece oldukça geniştir ve bu sayede her bütçeye de uyum sağlar.