1840 yılında Belçikalı enstrüman imalatçısı Adolphe Sax tarafından üretildiği için Saksofon/Saksafon/Saxaphone (Sax’ın sesi) adını alan bu üflemeli müzik aletinin yapıtaşı pirinçtir ve ağzındaki kamış sayesinde ses çıkarır. Ucundaki tahta kamıştan dolayı üflemeli çalgılar klasmanının tahta üflemeliler sınıfına dahildir.

 

Adolph Sax 1846 yılında icat ettiği bu müzik aletine patent almış ve ardında yirmi yıl boyunsa saksafon sadece Adolp Sax adına üretilmiştir. Biçimi “S” şeklinde olan çalgı, her müzik türünde çalınabildiği gibi daha çok pop ve caz müzikleri alanında kullanılmaktadır. Solo olarak çalınabilen bu müzik aleti gruplar içinde de kendisini gösterebilir.

 

Renklendirmesi şeffaf renk üzerine yapılan renklendirmeyle olur. Genelde bronz, altın sarısı ve gümüş renkte bulunurlar. Üfleyiş olarak Klarnete benzeyen Saksafon, tutuş ve pozisyon olarak flütle benzerlik gösterir. Ayrıca Saksafon plastik, kauçuk veya metalden oluşan ağızlıklarla kullanılır.

 

Ne Tür Saksafonlar Vardır?

 

Saksafonlar genel olarak dört ana başlıkta incelenebilir. Bunlar Tenor saksafon, Bariton, Alto ve Soprano saksafondur. Bu dört saksafon aile içerisinde en fazla kullanılanlarıdır. En büyüğü ise Bariton Saksafondur. Büyük orkestralarda bulunan sıralı 5-6 saksafon arasında en kalın sesi veren Bariton Saksafon giderek incelen sesler olarak yerini Tenor Saksafona, o da yerini Alto ve sonunda en ince sesli olarak Soprano saksafona bırakır.

 

Saksafonun Yapısı Nasıldır?

 

Saksafon üç bölmeden oluşur. Bunlar body denilen ana gövde, neck denilen boyunluk, back adı verilen ağızlık kısımlarından oluşur. Çevrilerek çıkan ağızlık kısmı tam anlamıyla monte edilmez. Akort ayarı da oradan yapıldığı için ağızlığın oturduğu mantar kısma biraz esneme payı bırakılır. Saksafon tuşlarının altında güderi denilen sarı bölme vardır. Bunlar tuşlara basılınca perdenin tamamen kapanmasını ve neticede kalitesi bir ses çıkmasını sağlar. Yalnız uzun süre kullanımdan dolayı bu güderi de faydasız kalacağı için değiştirilmesi gerekir.

 

Yeni Öğrenen Saksafon Sanatçısı Müzik Aleti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Yeni başlayan bir sanatçı ortalama fiyatta bir saksafon alabilir. Pahalı veya ucuz saksafon alsanız dahi dikkat etmeniz gereken en önemli özellik ağızlık kısmıdır. Çünkü saksafon üflemeli bir çalgı olduğu için üflemenin menşei olan ağızlık(back) kısmı ağız ve diş yapınızla uyum sağlamalıdır.