Her gencin öğrenmeyi istediği, vurularak çalınabilen çalgıların tümüne denilen bateri, müzik aletleri arasında en çok ilgi gören çalgılardan birisidir. Elektro bateri ise, daha ileri seviyedeki bateri çalan kişiler için uygundur ve farklı ekipmanlara sahiptir. Baterilerin elektro versiyonları, müzik dünyası içerisinde çok sık kullanılır. Bir müziğin içerisine bateri eklenmesi ile ne kadar değiştiğini her kulak net bir şekilde algılar. Belirli aralıklar ile gelecek vuruşlar, müziğin ritminde tok bir etki yaratacaktır. Bateristler için de bateri türleri ve farkları oldukça önemlidir.

Elektronik Baterinin Diğer Baterilere Göre Avantajları:

Elektronik bateri kullanırken kulaklık takma imkânı vardır. Diğer baterilerde bu özellik yoktur ve istenilirse bu baterinin sesi de azaltılabilir. Daha farklı frekansları olduğu için, farklı seviye ve tınılarda denemeler yapılmasına da imkân sağlar. Bagetleri daha uzun şekilde üretildiği için zil ve davullara vurulduğu anda daha tok sesler alınmasını sağlar. Doğru bir kullanım sunar. Sahip olduğu plastik yapıdaki pedler, daha uzun ve kolay şekilde çalınmasına olanak verir. Bagetleri çok sekmeli şekilde üretilir. Aynı zamanda elektronik olan baterilerde akort gibi bir sorunla uğraşılmaz. Otomatik bir ses ayarı sistemi mevcuttur. Akustik baterilere göre çok daha az yere ihtiyacı olan elektronik bateriler, portatif bir kullanım sunmaktadırlar. Estetik açıdan da daha tercih edilir bir tasarımları vardır.

Diğer Baterilere Göre Dezavantajları:

Elektro bateri, diğer bateri türlerine göre daha maliyetlidir. Ekipmanlarının özelliklerinden dolayı fiyatlar da yükseliş görülebilir. Gerçek davul ya da zil sesini hiçbir zaman alamazsınız. O yüzden akustik baterideki canlı performansı beklememek gerekir. Evde rahat bir kullanım sunacağına dair görüşlere inanılmamalıdır, elektro bateri kullanımı da oldukça ses yapacak bir türe sahiptir. Normal baterilerden aldığınız performansı beklememeniz gerekir.

Ek bir ürün getirildiğinde uyum gösterme sorunu meydana gelebilir. Ped kollarının ya da elektronik bateriye bağlı diğer materyallerin ayarı genelde daha zordur ancak çözüldüğü zaman kolaylıkla yapılacaktır. Elektro bateri çalacak olan kişilerin kulak yetenekleri de daha iyi olmalıdır çünkü ayar seviyeleri akustik olana göre oldukça farklı ve zordur.