Müziğe gönül veren ve müziğin herhangi bir dalında yetişmek isteyen herkesin müzik aletleri ihtiyacı olacaktır. Piyano, gitar, keman, saz, yan flüt ve daha birçok türde müzik aletinin üretiminin gerçekleştiği yerler vardır. Müzik aleti yapmak oldukça zordur ve titiz bir çalışma gerektirir. Sesin çıkacağı bölgenin kusursuz işlenmesi ve kullanıma tam anlamıyla uygun olması çok önemlidir. Müziğin var olmasını sağlayan her zaman için müzik aleti ve o müzik aletini kullanacak olan kişidir. Kişiselleştirilmeyi gerektiren bir ürün grubudur.

 

Estetik Ve İşlev Bir Arada Düşünülmeli:

 

Müzik aletleri üretiminde elbette estetik kriterler de önemlidir. Bir kemanın işleyiş inceliği ile bir davulun işleyişi elbette aynı olmayacaktır. Keman ve gitar gibi ürünler çok daha incelikli ve detay odaklı bir üretim aşaması gerektirir. Ancak estetik kadar önemli olan bir diğer konu ise, işlevsel kriterleridir. Mutlaka müzik aletleri üretiminde sağlaması yapılmalı ve doğru bir kullanım sunup sunmadığı defalarca kontrol edilmelidir.

 

Kemana eklenecek teller, davulun üst yüzeyi, piyanoda tuşların doğru yerlerde kullanılması, saz tellerinin kemandan sayı bakımından farklı oluşu ve nedenleri ve bunun gibi daha pek çok kriter, müzik aletlerindeki önemli noktaları oluşturur. Fonksiyonel anlamda verim alınamayacak bir müzik aletinin, bir müzisyen için değeri olmayacaktır. Bu nedenle sadece görüntüsü düşünülmemeli, işlevsel anlamda da kalitesi ele alınmalıdır.

 

Müzik Aletlerindeki Fiyat Değişimi:

 

           Müzik aletleri genel olarak birçok fiyat aralığında bulunabilecek olan ürünlerdir. Her bütçeye uygun bir müzik aleti bulunabilir. Bazı aletler ise her zaman pahalı olabilmektedir. Çello, flüt gibi ürünler için geçerlidir. Müzik aletinin yapımı esnasında kullanılan malzemelerin kalitesi, işçilik ve piyasa değerleri, fiyatları belirlemede etkilidir. Bir keman ya da saz yapımı için kullanılacak ahşabın hangi ağaçtan olacağı fiyat için en önemli kriterlerden birisi olmaktadır.

 

Genellikle meşe ağacından yapılan ürünlerin fiyatları yüksek olabilir. Bir gitar için ödenecek miktar genel olarak 50 TL ile 2000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Özel üretimler ile kişisel müzik aleti imalatı da oldukça yaygındır. Fakat bu normal gitarlara göre daha maliyetli olacaktır.