Piyano denilince aklımıza ünlü klasik müzik bestecileri olan Beethowen, Mozart ve Bach gibi güzide yetenekleri olan insanlar gelir. Gerçekten de piyano klasik müziğin en kıymetli ürünüdür. İnsanı dinlendiren, sakinleştiren bir tınısı vardır. Her dokunuşla sizi ayrı bir dünyaya, bambaşka hislere götürür. Peki, bir piyano satın almak istediğimizde ne tür bir tercih yapmalıyız, dijital piyano ile akustik piyano arasında ne gibi farklılıklar var şimdi onlara bir bakalım.

 

Dijital piyanonun akustik piyanodan farkları:

 

Öncelikle çoğumuz müzik aleti çalmak, öğrenmek isteriz fakat toplu alanlarda, apartman dairelerinde yaşadığımız için gürültü yapmamak adına bu heveslerimizi ertelemek zorunda kalırız. İşte tam bu konuda size çözüm olacak harika bir ürün olan dijital piyano ayarlanabilir ses özelliği ile gece ya da gündüz her saatte rahatlıkla çalabileceğiniz eşsiz bir müzik aletidir. Dilerseniz ses ayarlarını azaltarak kullanabilir, dilerseniz de kulaklık yardımıyla gecenin bir vakti saatlerce dijital piyano çalabilirsiniz.

 

Aynı zamanda dijital piyano kullanırken akustik piyanoda olan kalın notaları çalarken tuşlarda oluşan sertleşme de meydana gelmez. Yani her nota, her tuş parmak uçlarınızın ufak dokunuşlarıyla ses bulur. Bu sayede saatlerce piyanonuzun başında eşsiz besteleri çalabilir hatta yeni besteler dahi oluşturabilirsiniz.

 

Eğer kaliteli bir dijital piyano satın alırsanız, akustik piyanonun verdiği ses netliğini daha kolay yakalayabilirsiniz. Bilmemiz gerekir ki akustik piyanolarda ses daha net çıkar. Fakat kaliteli ve güvenilir markalar bu netliği ve aynı ses tonlamalarını edebilir duruma gelmiştir. Böylece dinlediğiniz dünyaca ünlü bestecilerin benzersiz bestelerini kendi dokunuşlarınızla tekrar canlandırabilirsiniz.

 

Piyano satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

 

Öncelikle piyanonun kaliteli olması çok önemlidir. Özellikle dijital bir piyano alınacaksa akustik piyanonun ses rengini tutturması bakımından iyi bir yazılım kullanılmış kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Piyanoya başlamadan önce özellikle çocuklarınız için yeteneği olup olmadığını ya da sevip sevmeyeceğini tahmin etmek zordur.

 

Bu yüzden piyano almadan önce org satın alarak bir deneme çalışması yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz bir kursa gönderebilirsiniz. Bazı dijital piyanolar akustiği birebir taklit edebilen markalar vardır. Bu sayede hem aynı ses tonunu, tuşe sertliğini sağlayabilir ve aynı zamanda sessiz bir ortam için de uygun bir müzik aleti satın almış olursunuz.

Bir önceki dijital piyano makalesini buradan okuyabilirsiniz.