Klarnet, 18. yy da keşfedilen üflemeli çalgılardan biridir. Klarnetin berrak ve güzel bir sesi vardır. Tek başına çalındığı kadar koro halindeki ezgilerde de yer alır. Koro içinde klarnetin önemli bir yeri vardır.

 

Klarnetin özellikleri şunlardır:

 

 1. Klarnet, sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılır. Genellikle klarnet yapımında abanoz ağacı kullanılır. Metallerden yapılan klarnetler de vardır.
 2. 5 ayrı parçası vardır. Klarnet bu 5 ayrı parçanın birleşmesiyle oluşur. Bunlar; kafalık (bek), fıçı (barel), üst bölge, alt bölge ve kalak (pavillon) dan oluşur.
 3. Klarnetin gövdesi silindir şeklindedir.
 4. Klarnet çalgıcısının sol eli yukarda ve sağ eli aşağı kısmında tutularak çalınır.
 5. Klarnetin gövdesinde ses deliklerini açmaya ve kapamaya yarayan bir mekanizma vardır. Bu mekanizma metaldendir.
 6. Kullanış şekli itibariyle flüte çok benzer.
 7. Çift ve ya üç dilli klarnetin çalımı zor olduğu için genellikle tek dil kullanılır.
 8. Klarnetin en önemli özelliği olarak ta çok gür bir sesi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kısık ve gür istenilen her ses düzeyinde rahatlıkla çalınabilir.

 

Klarnetin 4 farklı tınlama bölgeleri:

 

 1. Kalın ses bölgesi: Mi den fa diyez notasına olan kısımdır. Gizemli, karanlık ve dramatik sözcükleriyle ifade edebiliriz.
 2. Kötü sesler: sol notasından si bemol notasına kadar olan kısımdır. Zayıf ve soluk olan seslerdir. Klarnetin en kötü sesleridir. Bu seslerin çıkarılması biraz zordur.
 3. Orta ses bölgesi: si notasından do notasına kadar olan kısımdır. Klarnetin en güzel sesleridir. Buradaki sesler parlak, ılık kıvamda ve çok etkileyicidir. Bu sebepten dolayı çoğu ezgiler bu notalardan yazılır.
 4. İnce ses bölgesi: Bu bölgede ince do dan sonraki daha ince sesler yer alır. Gür üflendiğinde yani çalındığında çok rahatsız edici ve serttir. Yavaş çalındığında ise yumuşak sesler çıkar. Flüt sesine yakın bir ses özelliği gösterir.

 

           Klarnet konusunda on türden bahsetmek mümkündür ama en yaygın olanları dört tanedir.

 

Klarnet türleri:

 

 1. mi bemol küçük klarnet: klarnetlerin en küçüğüdür. 43 cm dir.
 2. Si bemol klarnet: klarnetin en popüler olanıdır.
 3. La klarnet: daha uzun ve daha kalın tonludur.
 4. Si bemol bass: en kalın sesli olanıdır.