Müzik aletleri arasında en titiz işçilik gerektiren, en zor ve en pahalı çalgılardan birisi olan keman, öğrenilmesi ve yapılması ile büyük sabır gerektiren bir alettir. Keman çalmayı bilen birisi için, elektro keman öğrenmek ayrı bir özveri gerektirir. Her bir türünde farklı bölümlere ait olan kemanın, yıllar boyu eğitim gerektirdiği tartışılmaz bir gerçektir.

 

Elektro Kemanın Diğer Kemanlardan Farkı Nedir?

 

           Elektro keman, diğer keman türlerine göre çok daha maliyetlidir. Yük olarak da daha ağır olduğunu söylemek mümkün. Günümüzde de artık normal bir kemandan çok elektro türüne yönelme söz konusudur. Normal bir kemana göre sesi daha az olduğu için, ev ortamlarındaki çalışmalara da daha uygun olacaktır.

 

Anfiye bağlamadan da çalışılabilir bir türdür. Akustik kemana getirilecek ek materyaller ile bir elektro elde edileceği düşünülse bu yanlıştır. Elektro olan türleri çok daha farklı materyaller içerir. Ses de bu nedenle daha farklı çıkar. Günümüzde birçok keman üretim markası, akustik keman ağırlığında da elektro keman üretebilmeyi başarmıştır. Yani artık ağırlık sorunu ortadan kalktı da denebilir.

 

Genel Özellikleri Hakkında:

 

İyi bir elektro keman için belirlenen özelliklerin de ne olduğu merak edilir. Öncelikle yapım malzemelerini tartışmak doğru olacaktır. Fiyatının yüksek olmasını etkileyen bu kriter için, genellikle ladin ya da meşe ağcından elde edilen ahşapla yapıldığında iyi bir keman olduğunu söylemek mümkün olur. Abanoz ve Akçaağaç türleri de oldukça pahalıdır. Birçok ağacın birlikte kullanıldığı türleri en yaygın olanlarıdır.

 

Gövdesi için farklı bir malzeme kullanılırken, eşik ve eşik için de farklı ağaç türleri gerekebilir. Birçok renk seçeneğinin sunulması yanında teknik özellikleri bakımından da akustik kemandan oldukça farklıdır. Diğer ses sistemleri ile ayarlanabilecek giriş çıkış kısımları bulunur. Kablolar aracılığı ile sesi iletimi bu şekilde sağlanır. Kemanı elektronik hale getiren kriter de budur. Pilli ya da pilsiz şekilde çalışabilen iki türü mevcuttur. Farklı efekt ve parametreler ile çalışabilme olanağı sunar. Akordunun ayarlanması da akustik kemana göre çok daha kolaydır. Bu nedenle yeni başlayacakların bu kemanlarla başlamaları daha doğru olabilir.