Halk müziğinin kalbi olan bağlama telli çalgılardan olan bir alettir 9tele sahip ve akord edilebilen bir alet olan uzun sapı ve silindir olan gövde kısmı ile rahat tutulabilecek özellikte bir çalgıdır. Türk gibi müziklerin ortaya çıkmasında halkın duygu ve coşkusunu yaşatan ve göreneklerine ayna olan bağlama sap kısmındaki burgulardan akord edilerek daha iyi melodi ve ses çıkarmayı sağlamaktadır. İlk kez kiraz sapı kullanılarak yapılan tezene yani mızrap bağlama ve bazı telli çalgıların çalınmasında kullanılan küçük parçadır.

 

Bağlama Hangi Ağaçlardan İmal Edilmiştir?

 

Bağlama kestane, ardıç, gürgen ve asıl dut ağacından imal edilerek üretilmektedir. Bağlamada 2,5 oktavlık ses bulunmaktadır. Ses tablosunda oynamalarla bunu 3 oktava çıkartmak mümkündür. Günümüze Sibirya Türkleri tarafından gelmiş ve orta asyadan beri de kullanılmakta olan bir müzik aletidir. Yaygın olarak halk arasında en fazla kullanılan ve tercih edilen müzik aletidir.

 

Bağlamanın özellikleri nelerdir?

 

Kullanan kişinin vücut yapısına uyumlu olması gerekir. Eşiklerinin iyi ayarlanmış olması önemlidir. Sapının fazla kalın olmamasına dikkat edilmelidir. Mızrap ya da tezenenin kalın ya da çok yumuşak olması gerekir. Tutuş olarak rahat bir pozisyonda oturulup sağ eller tele yaklaşacak şekilde sol el çekilse bile dengenin bozulmaması gerekir. Öğrenmesi kolay olan müzik aleti kısa sürelik bir kurs neticesinde öğrenilebilmektedir. Fiyatları çok pahalı olmasa da ağacının kalitesine göre daha düşük ücretle olan ürünlerde bulunmaktadır.

 

Bağlama türkü halk müziği olarak tabir edilen bir müzik dalının temel müzik aracıdır. Aşık Veysel’in kullandığı ve besteler yaptığı enstrümanda bağlamadır. Telli sazlar grubunun içinde geleneklerin içinden gelmiş bir müzik aletidir. Bağlama ile Türk halk müziği türkü gibi müzikler yapabilir türküler söyleyebilirsiniz. Perde ayarları ve akord ayarlarını kurs sırasında öğrenerek istediğiniz gibi bağlamanızın ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Farklı branşlarda kursların olduğu merkez de istediğiniz sevdiğiniz her müzik grubundan dersler alabilirsiniz. İsterseniz uygun fiyatlar da sevdiğiniz müzik aletlerinden ihtiyacınız olan en güzel enstrümantal ürünlerin satışından karlı çıkarak ekonomik bir alışveriş yapın. İstediğiniz ürünler ve sevdiğiniz müzik aletleri için hemen arayın ve siparişinizi verin.