Gitar, günümüzde yaygın bir çalgı aletidir. 18. yy da İspanya’ da görüldüğü bilinmektedir. Gitar genç kesme daha çok hitap eden ve genellikle pop şarkılara yakışan bir enstrümandır. Gitar eski zamanlarda udun değiştirilmesiyle de ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk çıktığı zamanlar İspanya ‘ da parmak ile çalınırmış. Daha sonra 5 tel ilave edilmiş. Önceden sayısı az olan perdeler 10 a çıkarılmış. Zaman geçtikçe de kendini yenilemiş ve çeşitleri ortaya çıkmıştır. Klasik gitar fiyatları 40 TL ve 400 TL arasındadır.

 

Gitarın özellikleri:

 

 1. Klasik gitarlardaki tel sayısı genellikle 6’dır. 3 tanesi kalın çelik tel sarmalıdır. Diğer 3 ü de naylondan yapılmış ince teldir.
 2. Gitarlar parmak ve ya pena ile çalınır.
 3. Sekiz şekline benzeyen ve yan taraflarında iki oyuk üzerinde ses perdeleri vardır.
 4. Gitarlar uzun saplı çalgı aletidir.
 5. Gitar yapımında birçok ağaçtan faydanılabilir. Bunlar; abanoz, gül ağacı, akça ağacı, maun, kızılağaç, dişbudak, sedir. Bu ağaçlardan yapılması uygun görülür. Bunlardan baka ağaçtan yapılması kalite değerini düşürmektedir.
 6. Gitarlar 3 ana bölümden oluşur. Bunlar; sap, gövde ve baş bölümleridir.

 

 Gitar çeşitleri şunlardır:

 

 1. Akustik gitar: görünüş olarak klasik gitara benzer. Ancak daha basık ve cüsselidir. Klasik gitardan en büyük farkı dar sapası ve çelikten yapılmış tellere sahip olmasıdır. Daha sağlam bir kasaya sahiptir. Klasik gitardan ağırdır. Akustik gitar fiyatları 200 TL den başlayıp 700 TL ye kadar gitmektedir.

 

 1. Elektro gitar: Katı ve oyulmamış bir gövdeye sahiptir. Çalımı genellikle pena iledir. Çelik tel kullanılır. Bunun sebebi manyetik titreşimleri sağlamak içindir. Sesler manyetik sayesinde elektriğe çevrildiği için bu ismi almıştır. Daha çok rock müzikte kullanılır. Bu tür gitar fiyatları 150 TL den başlar 1000 TL ye kadar çoğalır.

 

 1. Bas gitar: Çalışma tarzı elektrik gitara benzer. Ancak klasik gitardan bir oktav kalındır. Bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Çok çeşitte bas gitar bulunur ama genellikle 4 telli, 5 telli, 6 telli, 12 telli, perdesiz ve kafasız olanlar kullanılır. Gitar fiyatları 500 ile 3000 arasındadır.

 

 1. Lap steel gitar
 2. Perdesiz gitar
 3. 7 telli gitar