Müzik aletleri arasında en sık ilgi gösterilen ve satışı sağlanan çalgılardan birisi gitardır. Gitar üretimi oldukça titizlik gerektiren bir iştir ve en çok çalınan çalgılardan da birisidir. Her müziğin temelinde gitar vardır. Farklı müzik aletleri ile çalınan müziklerin, daima gitar versiyonları da denenir. Bir insanın müzisyen olması için devam ettiği yolda, temeli en iyi gitar öğrenimi sağlayacaktır. Gitar çalmayı öğrenmek isteyenler için gitar fiyatları her zaman merak edilir. Müzik aletlerinin tamamının pahalı olduğuna dair yanlış bir algı hakimdir.

 

Fiyatlar Neye Göre Belirleniyor?

 

           Gitar fiyatları belirlenirken, gitarın üretiminde kullanılan malzemeler ve işçilik kriterleri çok etkilidir. Gitar için genellikle ahşap malzemesi kullanılır ve seçilecek ağaç türüne göre de fiyat düşüp yükselebilir. Aynı şekilde gitar üzerindeki işlemeler, telin eklenmesi ve kullanıma uygun hale getirilmesi, dikkatli bir işçilik gerektirir.

 

İşçiliğin de fiyatı yükselten kriterlerden birisi olduğu bilinir. Daha makul malzemeler ve işçilikler ile ortalama bir gitar fiyatı da belirlenebilir. Başlangıç seviyesinde olanlar için de uygun fiyatlı olan gitarlar yeterli olacaktır. Daha profesyonel olanlar ise, pahalı ve kalitesi yüksek gitarlara yönelebilirler. 50 TL ile başlayan fiyatlar 2000 TL ve üzerine bile çıkabilmektedir. Yani gitar fiyatları için aralık oldukça esnektir. İsteyen herkes kendisi için uygun bir gitarı kolaylıkla satın alabilir.

 

Gitar Türlerine Göre Fiyatlar Değişiyor Mu?

 

Gitarlar arasında birçok türü mevcuttur. En yaygın olarak kullanılan klasik gitar haricinde, elektro gitar ve bas gitar türleri de mevcuttur. Elbette klasik gitar fiyatları, diğer türlerine göre çok daha uygundur. Bas gitar ve elektro gitar için ekipmanlar gerekebilir. Elektro gitar ve bas gitardan önce klasik gitar ile öğrenim sağlanmalıdır.

 

Daha basit şekilde başladıktan sonra herkes yöneleceği alanı seçer ve diğer türlerden birisini öğrenmeye devam eder. Bu da fiyatlarda oldukça etkilidir. Gitar kursu fiyatlarında da gitarın türüne göre fiyat farklılıkları meydana gelebilir. Ancak yine işçiliğe ve malzemeye bağlı olarak, bir klasik gitar elektro ya da bas gitardan daha pahalı bile olabilmektedir.

www.ezgicanmuzik.com.tr/gitar