Piyano yüz yıllardan bu yana müzisyenlerin kullandığı çok önemli bir müzik aleti olarak karşımıza çıkmakta. Her tuşu bir nota sesi çıkarıyor. Herhangi bir şarkının notalarıyla beraber çalınabilmesi için piyano üzerindeki nota sıralamasının bilinmesi şart.

 

Çıkardığı ses bakımından diğer müzik aletlerinden oldukça farklı ve herkes tarafından çok beğenilen dinlendirici bir sesi olduğu için saatlerce bıkmadan dinlenebilir bir müzik aleti piyano. Çıkardığı ses bakımından olduğu kadar tarzı kadar da farklı bir alet. Caz ve klasik müzik yapmak için en ideal müzik aletlerinden biri aynı zamanda. Piyanoyu ilk Bartolomeo Cristofori tarafından yapıldı. 1700 yılları arasında Floransa’da.

 

Piyano bestecilerin ve sanatçıların günümüzde en çok kullandıkları müzik aletlerinden biri. Piyano tür bakımından çeşitlilik gösteriyor. Küçük piyanolar elle taşınabilir piyanolardır. Büyük piyanolar ise genellikle evde ya da stüdyolarda kullanılan ağırlığı oldukça fazla ve taşınması zor olanlardır.

 

Piyano çeşitleri ise şöyle;

– pnömatik piyano,

– elektrikli piyano,

– hazırlanmış piyano,

– duvar piyanosu,

– mekanik piyano ve

– kuyruklu piyano

 

Bu piyanolar büyüklük, görüntü ve ses tonu bakımından değişkenlik gösteren türler. Bazı piyanolar daha ince bazı piyanolar daha tok bir ses çıkartıyor. Piyano çalan kişiye ‘piyanist’ denir. Dünya’da adı sıkça duyulan müzisyenler arasında piyanistlerde oldukça ön planda. Bu da piyanonun insanlar üzerindeki beğeni ve etkisi anlamına gelmekte. Piyano tuşları ise ortalama 52 beyaz, 36 siyah tuştan oluşuyor. Genel itibariyle 88 tuş yer alıyor bir piyanoda. Dijital piyano ise günümüzde sıkça kullanılan bir piyano türü. Dijital piyano müzisyenlere ve bestecilere oldukça kolaylık sağlıyor.

 

Bunun nedeni dijital piyano da kayıt sisteminin olması ve çalınmak istenen bir melodinin kaydının tıpkı o an çalınıyor gibi dinlenebilmesi. Günümüzde bu tür birçok şekilde kullanılıyor diyebiliriz müzisyenler adına. Bir besteyi kaydedip sonradan dinlemek mümkün bu piyanoda. Ya da çok sevdiğiniz bir klasik müzik bestecisinin bestelerini kaydedip dinleyebilirsiniz isteğiniz üzere. Bilgisayardan bağlanıp beste yapabilirsiniz. Diğer piyano türlerine göre biraz daha maliyeti azdır. Bu nedenle de sıkça tercih edilen bir tür.