Keman çeşitlerinden biri de çellodur. Çello viyolonsel olarak ta adlandırılır. 16. Yy da Fransa’ da ortaya çıkmıştır. Çello şekil itibari ile kadın vücudunu andırır.

 

Çellonun özellikleri:

 

  1. Şekil yönünden kemana benze. Kemandan daha büyüktür. Kemandan farlı yönü bacak arasına sıkıştırılarak çalınmasıdır. Kemanın yayı gibi bir yay ile çalınır.
  2. Çelloda 5 li akort sistemi uygulanır.
  3. Çello çalınırken 4 parmak kullanılır. Başparmak ta dahildir. Ancak başta başparmak kullanılmaz. Çaldıkça yani ustalaştıkça başparmak ta dahil edilir.
  4. çello, kulak denilen kısımdan akort işlemi yapılır. Büyük akortlar da buradan düzeltilir. Çellonun ince ayarı ise küçük metal parçalardan yapılır. Bu parçalara fix denilir.
  5. Çello çalarken seslerin net bir şekilde çıkması için arşenin sert bastırılması gerekir. Çünkü keman ve viyolaya öre çellonun telleri daha kalındır.
  6. Çello başlangıçta 5 telli olarak icat edilmiştir. Zaman geçtikçe tellerinden biri yok edilmiş ve 4 telli bir enstrüman olarak kabul edilmiştir.
  7. Genellikle her mekânda çalınabilen bir çalgı aletidir.

 

 Çellonun Çeşitleri:

 

  1. Boyutlarına göre çellolar: Standart çello boyu 4/4 olarak ifade edilmektedir. Bu boyuttan küçük boyutlar ile yapılmış çellolar mevcuttur. Küçük boyutlarda yapılan çellolar daha çok çocuklar için tercih edilir. Ladies çello denilen 7/8 boyutlarındaki çello kadınlar tarafından tercih edilir. Normal boyutlardan daha büyük çellolarda üretilir. Bunları da elleri büyük olan çellistler tarafından tercih edilir. Çellonun çeşitli boyutlarda yapılmasının amacı çeşitli beden özelliklerine göre rahat bir şekilde kullanılmasıdır.

 

  1. Malzemesine göre çellolar: Malzemesine göre çellonun iki çeşit türü vardır. Ahşap ve karbon çellolar. Karbon çellolar ahşap çellolara göre daha ucuz olurlar. Karbon çellolar daha modern ve şık bir görünüme sahiptir. Ağırlık bakımından ahşap çellolar daha ağırdır. Karbon çellolar daha sağlam bir yapıya sahiptir. Bu yüzden çello kenarlarında kullanılan destekler karbon çellolarda kullanılmaz. Bu sebeplerden dolayı karbon çellolar daha çok tercih edilir.

 

  1. Dönemlerine göre çellolar: çellolar barok ve modern dönem çelloları diye ikiye ayrılır. Barok çellolarda tuşe daha kısa, köprü daha alçaktır. Modern çellolarda ise boyun kısmı daha geniştir. Modern çellonun ses titreşimi ve parlaklığı barok çellolarına göre daha güçlüdür.