Hem melodi hem de armoni çalınmasına müsait olduğu için müzik aletleri arasında en zengini sayılan klavyeli ve telli araçtır. Kökenleri Ortaçağ zamanlarındaki Org’a dayanır. İlk piyano 1700lü yıllarda, öldüğünde peşinde 20 tane piyano bırakmış olan Floransalı Bartolomeo Cristofori tarafından yapılmıştır.

 

Piyanonun yapısı nasıldır?

 

İçindeki telleri pirinç veya çelikten üretilen piyanoların üzerindeki tuşlar iki kısımda şekillenir. Doğal sesleri ver fildişi tuşlar ve iki beyaz tuşun arasında yer alan ve daha kısa olan abanoz tuşlar… Piyanonun ilk şekli olan klavsenden farklı olarak piyanoda bastığınız tuşa uyguladığınız basıncın oranına göre sesin niteliğinin değişmesidir. Ayrıca piyanonun geçmişi Çembaloya adlı çalgıya dayanır ve 1700lü yılların müzik üstadı Bach da bu piyanoyla çalmıştır.

 

Kaç çeşit piyano vardır?

 

Bir tür telli çalgı olmasına rağmen içinde bulunan teller sürtünme veya mızrapvari bir dokunuşla ses çıkartmaz, piyanonun tuşuna bastığınızda piyano içindeki keçe kaplı minik bir tokmak tele vurur ve ses çıkarır. Bu özelliğinden dolayı İtalyancasıyla Pianoforte yani piyano vurmalı çalgılar sınıfına da girer. Genelde 88 tuştan oluşan piyanolar konsol, elektro ve kuyruklu olmak üzere üç sınıfa ayrılır.

 

Bunların yanında duvar piyanosu, mekanik piyano ve pnömatik piyano türleri de mevcuttur. Duvar piyanosunda armoni ve telleri düşey şekildedir. Elektrikli piyano ise sesin dışarıdan bağlanan yükselteçlerle çıkarıldığı piyano şeklidir. Pnömatik piyanoysa, yapıtaşı pirinç olan bir panflütün delikleri ile örtüşen rulodan içeri giren havayla piyano çekiçlerinin hareket etmesi şeklinde çalışan piyano cinsidir.

 

Günümüzde çok küçük yaşlarda öğrenilmeye başlanan piyano üzerindeki hazır notalardan dolayı besteciler tarafından da beğeniyle kullanılır.

 

Bazı Piyano Sanatçılarımız:

 

Daha dört yaşındayken Bach’ın müziklerini çalmaya başlayan, ikinci Cumhurbaşkanın İsmet İnönü’nün, yurt dışı eğitimi için masraflarının karşılanması adına kendisi için TBMM’ye teklif sunduğu İdil Biret önde gelen piyano sanatçılarımızdandır. Henüz üç yaşındayken piyano eğitimi almaya başlayan, yazar ve müzik üstadı Ahmet Say’ın oğlu Fazıl Say, babası Cüneyt Sermet gibi müzikle iç içe büyüyen, Londra’da meşhur piyanist Maria Curcio ile müzik hayatını devam ettiren ve piyanoyu bir adım ileriye taşıyan Hüseyin Sermet bazı piyano sanatçılarımızdandır.