Müziklerin vazgeçilmez telli çalgılarından biri olan gitar birçok insanın da çalmak istediği bir enstrüman olarak hayalleri süslemektedir. Gitar hoş tınıları ile birçok şarkıda bize eşlik etmektedir ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Neredeyse her tür müzik ile çalınabilen bir çalgıdır gitar. Gitar fiyatları da bu işe gönül verenler tarafından çok fazla merak edilmektedir.

 

Fakat gitar fiyatları gitarın türüne, kalitesine ve işçiliğine göre değişmektedir. Bazı gitarlar bütçeyi zorlamadan kolaylıkla satın alınabilirken gitar yapımında kullanılan malzemenin kalitesinin artmasına ve işçiliğinde çok fazla emek harcanmasına göre bu fiyat artmaktadır.

 

Kalitesine göre gitar fiyatları

 

           Gitar fiyatları 50 TL gibi uygun bir fiyattan başlayarak kalitesine ve işçiliğine göre artış gösteriyor. Gitarı ilk defa kullanacak olanların tercih yaparken çok pahalı üst düzey ürünler tercih etmemeleri gerekmemektedir. Fakat aşırı kalitesiz bir gitarda sesleri çok iyi çıkaramayacağı için müzik çalmaktan sizi soğutabilir ya da yapamıyorum hissine kapılmanıza neden olabilir. Gitarı ucuz alayım derken müziğe olan ilgilinize yazık etmeyin. Bu yüzden hem kaliteli hem de uygun fiyata bir gitar seçimi yapmak yararınıza olacaktır.

 

Bu alanda uzmanlaşmış kişiler için ise düşük fiyatlara sahip gitarlar pek tatmin edici olmayacaktır. Bu nedenle alacakları gitara ayıracakları bütçeyi biraz yüksek tutmaları gerekmektedir. Gitar fiyatlarını kalite kadar yapımında kullanılan işçilikte etkilemektedir. Çok fazla emek isteyen işçilikle yapılmış gitar fiyatlarının da basit işçiliğe sahip gitarlardan fiyatları doğal olarak daha fazladır. Ayrıca elektro gitar türlerinin fiyatları da diğer gitar fiyatlarından daha pahalıdır.

 

Türlerine göre gitar seçimi

 

Gitar değişik birçok müzik türünde kullanıldığı için çeşit olarak da çok fazladır. Gitar almak için seçim yaparken hangi tür müzikler için gitar kullanmak istediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Gitar seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer şeyler ise yapımında hangi ağacın kullanıldığıdır. Gitarın hangi ağaçtan yapıldığı ve tellerinin kalitesi çok önemlidir. Fakat bu kriterlere sahip olan gitarlarda diğer gitarlara göre yüksek fiyatlara sahiptir. Gitar fiyatları tercihinizi etkiyecek bir diğer önemli faktördür. Bu sebeple gitar seçimi yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kaynak :www.ezgicanmuzik.com.tr