Tarihimizin eski dönemlerinden ufak değişimlere uğrayarak günümüze kadar gelmiş en önemli müzik aletlerinden biri bağlamadır. Bağlama özellikle Türk ezgilerini, Anadolu’yu hissettiren telli bir çalgıdır. Türk Halk Müziği’nin vazgeçilmez müzik aletidir. Mızrap veya parmaklarla çalınır. Bağlama tarihimiz boyunca kullanılmış ve özelliklerini yitirmemiş müzik aletimizdir. Yörelere ve boyutlarına göre farklı isimler almıştır.

 

 Bağlama Çeşitleri:

 

Bağlama üç ana kısımdan oluşur. İlk kısım tekne; genellikle dut ağacından yapılır. İkinci kısım göğüs; ladin ağacından, son kısım sap; özellikle gürgen ağacından yapılır. Her bağlama yapıldığı ağaçlara göre farklı tınılara sahiptir. En çok tercih edilen dut ağacından yapılan bağlamalardır.

 

Bağlamalar teknelerine göre iki şekilde incelenir: oyma ve yaprak bağlama.

 

Bağlamalar kullanım çeşitlerine göre de farklılık gösterebilir. Bağlamalar en yaygın şekilleriyle şöyledir:

 

-Cura: En küçük boy bağlamadır.

-Çöğür: Kısa kol bağlamalara verilen isimdir.

-Divan sazı: Büyük boy bağlamalardır.

-Tambura: Uzun kol bağlamalardır.

-Meydan sazı: En büyük boy bağlamalardır.

 

Bağlama Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar:

 

Her durumda olduğu gibi bağlama alırken de bütçenize uygunluk belirleyiciniz olacaktır. Tabi ki bütçenin yanında kalite de yadsınamaz bir gerçektir. Sizin için önemli olan bütçenize uygun en kaliteli ürünü almak olmalıdır. Almak istediğiniz bağlama türünde dikkat etmeniz gereken diğer hususlar ise üründe herhangi bir çizik, çatlak, yamukluk gibi kusurların olmamasıdır. Aynı zamanda teller perdelere çarpmamalıdır.

 

Bağlamada tellerin saptan çok yüksekte bulunmaması gerekir. Tüm bu dikkat edilmesi gereken unsurlardan sonra almak istediğiniz bağlamayı orta gerginlikte akort ederek perdelere tek tek basmanız gerekir. Bu işlem sırasında her sesi dikkatle inceleyip bir cızırtı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 

 Herkes Bağlama Çalabilir Mi?

 

Bir müzik aleti çalmak zannedildiği gibi kolay bir durum değildir. Fakat eğer bu işe ilginiz varsa kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bağlama çalmak da böyledir. Eğer ilginiz varsa ders alarak kendinizi geliştirebilir ve bir süre sonra bağlamaya hükmettiğinizi görebilirsiniz.

 

 İnternetten Bağlama Satın Alınabilir Mi?

 

Artık birçok ürüne internet üzerinden ulaşmanız mümkün olduğu gibi istediğiniz bağlamaya da internet üzerinden sahip olabilirsiniz. Ürünün özelliklerini dikkatlice inceleyip emin olduktan sonra sipariş verebilir ve böylece kolaylıkla bağlama sahibi olabilirsiniz.