Müzik severler tarafından en çok tercih edilen enstrümanlar arasında yer alan gitarların birçok çeşidi bulunmaktadır. Gitar çeşitlerinin hangi türünü kullanacağınıza ise genellikle tercih edeceğiniz müzik etki etmektedir. Birçok çeşidi olan gitar türlerinden en çok kullanılanlardan biri ise akustik gitarlardır.

 

Akustik gitarların elektrikle çalışan bir türü olan elektro akustik gitarlarda vardır. Ama akustik gitar zaten hiç bir elektronik sistem olmadan da klasik gitar türlerinden daha çok ses çıkarabilme özelliğine sahiptirler. Bu özellik ise akustik gitarları diğer gitar türlerine göre daha çok seçilen bir gitar türü yapmaktadır. Akustik gitarlar müzik konusunda profesyoneller tarafından sıkça tercih edilen bir tür olduğu gibi aynı zamanda gitar çalmayı yeni öğrenenler arasında da sıkça tercih edilmektedir.

 

Akustik gitar ile klasik gitarın farkları

 

           Akustik gitar, klasik gitara görüntüsü ile çok benzediği için birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Fakat ikisi arasında rahatlıkla ayırt edebilmemizi sağlayacak farklar bulunmaktadır. Akustik gitarların görüntüsü klasik gitarın görüntüsüne göre daha basık ve daha geniştir. Akustik gitarların sap kısmı ise klasik gitarlara göre daha dardır. Akustik gitarları klasik gitarlardan ayıran en önemli özellik ise iki gitarın tellerinin birbirinden farklı olmasıdır. Akustik gitarların telleri çeliktendir. Akustik gitarların ses kalitesi de klasik gitara göre daha iyidir. Akustik gitarlar gergin çelik telleri sayesinde klasik gitarlara göre daha güzel ve daha yüksek sesler çıkarabilme özelliğine sahiptirler.

 

Akustik gitarların kullanıldığı müzik türleri

 

Birçok müzik türüne eşlik edebilecek özelliğe sahip olan akustik gitar çeşitleri genellikle blues, caz, rock müzik ve rock müziğin alternatif rock adlı alt türlerinde kullanılmaktadır. Akustik gitar müzikte ritim sağlamak açısından da pop müzikte önemi çok büyük olan bir gitar türüdür.

 

Akustik gitar fiyatları

 

Birçok çeşidi ve modeli olan akustik gitarların modeli ve üretim şekline göre fiyatları değişmektedir. Profesyonel olarak müzik yapmak isteyenler genellikle pahalı modelleri tercih ederken gitar çalmayı yeni öğrenmeye başlayanlar daha ucuz fiyatlı akustik gitarları tercih etmektedir. Akustik gitarların fiyatları klasik gitarlara göre biraz daha fazladır.